Шахський палац

Шахський палац

Чудовий палац, стилізований під готичний замок, в середині XIX століття збудував для польського магната Зенона Бржозовського видатний одеський архітектор Ф.В. Гонсіоровський. Зведений над крутим урвищем, він має вигляд середньовічного британського замку: неприступного вигляду вежі, стрілчасті арки та повторює у своїй пластиці зразки ранньої англійської готики.

За задумом замовника і зодчого, палацова садиба повинна була найбільш вражати з морської сторони, оскільки морський фасад Одеси до цього часу був практично оформлений.

У плані будинок має форму літери «Г» і складається з двох корпусів: східного та північного, орієнтованого до моря. Східний корпус захищений від вулиці металевими решітками. Глуха стіна сусіднього будинку та корпусу самого палацу утворюють «Г»-подібний напівзамкнутий двір. Колись у нього можна було увійти через монументальну арку («виїзну вежу») з хвірткою, що нагадує підйомний місток. У західній частині двору споруджено 2-х поверховий корпус з проїздами у внутрішні дворики, а перед входом до палацу розташований фонтан.

З моменту спорудження і до 80-х років XIX століття, палац числиться за сімейством Бржозовського, а потім переходить у власність іншого польського аристократа, графа Йосифа (Юзефа) Шенбека.

Свою назву та особливий східний колорит палац набув у 1909 році. Тоді в Персії відбулася революція, в результаті якої іранського шаха Мохамеда Алі скинули з трону, і він втік до Одеси. Опальному шаха і здали в оренду гарний палац на приморській крутіше.

У радянський період особняк, службові будівлі та дворові споруди використовувалися різними державними установами.

За час існування архітектурний вигляд будинку не зазнав істотних змін, але в результаті ремонтів і внутрішніх перепланувань всі інтер'єри, крім вестибюля та парадних сходів, були втрачені практично повністю: це мармурові каміни, паркетні підлоги і кахельні печі, столярні вироби ручної роботи. Через неправильне водовідведення був втрачений і зовнішній декор.

Сьогодні у знову відреставрованому будинку «Шахського палацу» розташований головний офіс одного з провідних банків південного регіону України – ВАТ «Морський транспортний банк».