Приморський бульвар

Приморський бульвар

Знайомство з визначними пам'ятками Одеси найкраще почати з Приморського бульвару. Невеликий за розмірами, всього півкілометра завдовжки, Приморський бульвар, немов музей під відкритим небом, пропонує всім бажаючим свої чудові експонати. У який би куточок бульвару Ви не потрапили, Вас чекає зустріч з хвилюючим минулим, з справжнім мистецтвом.

На всю довжину бульвару тягнуться ряди столітніх платанів і кленів, молодих каштанів та лип. По цих алеях колись гуляли М. Гоголь і В. Бєлінський, І. Айвазовський і Леся Українка.

Роки вплинули на зовнішній вигляд нинішнього Приморського бульвару. Реставрувалися і перебудовувалися будівлі, розрослися старі дерева та з’явилися нові, але Приморський бульвар так само прекрасний, як і в пору свого розквіту.

У південній частині Приморського бульвару розташована будівля Міської думи, пам'ятник О.С. Пушкіну та знаменитий готель «Лондонська».

Будівля Одеської міської думи (колишньої Купецької біржі) була побудована у 1834 році за проектом відомого архітектора Ф. Боффо. При його будівництві як зразок була використана композиція середньої частини Олександрівського палацу, побудованого під Петербургом Дж. Кваренги. Згодом у проект будівлі були внесені зміни під керівництвом архітектора Ф. Моранді.

Праворуч і ліворуч в нішах будівлі встановлені скульптури Церери (богині родючості і землеробства) та Меркурія (покровителя купців і мандрівників), виконані одеським скульптором Луїджі Іоріні, а над колонадою, символізуючи вічність часу, розташувалися дві жіночі фігури – День та Ніч.

Пам'ятник О.С. Пушкіну споруджений у 1888 році (архітектор – П. Васильєв, скульптор – Ж. Полонська), не дивлячись на опір властей та відмову Міської думи виділити кошти. Засоби на споруду пам’ятника були зібрані одеситами. По портретній схожості цей пам’ятник вважається одним з кращих у своєму роді.

Перед будівлею Міської думи, на п’єдесталі встановлена 250-пудова чавунна гармата, жерло якої направлене у бік моря. Це нагадування про події Кримської війни 1853-1856 рр.

У квітні 1854 року в Одеську бухту увійшла англо-французька ескадра у складі 32 кораблів. 10 квітня кораблі ескадри почали обстріл міста, але отримали гідну відсіч. Вогнем берегових батарей було пошкоджено декілька кораблів ескадри, а англійський фрегат «Тигр» затонув. 14 квітня 1854 ескадра покинула Одеську бухту, не зробивши спроби висадити десант.

Згодом водолазами з дна були підняті 11 гармат затонулого фрегата, одина з яких і нагадує про героїзм захисників міста.

Будинок, у якому зараз розташований готель «Лондонська» побудовано за проектом архітектора Ф. Боффо в 1826 - 1829 роках та належав князю Лопухіну. У 50-ті роки будівлю було перепрофільоване під готель. У готелі «Лондонська» зупинялися багато відомих осіб і серед них: Роберт Стівенсон, автор «Острова скарбів», танцівниця Айседора Дункан, актриса Сара Бернар, письменники Антон Чехов, Жорж Сіменон, Максим Горький, а в наші дні –
Монсерат Кабальє, актори Тім Рот, Жан Клод ван Дамм та інші не менш знамениті гості.

Зовсім недавно навпроти готелю археологами було виявлено залишки грецького поселення V - III століть до нашої ери. Це фундамент будинку, ритуальні ями з останками тварин, яких приносили в жертву. Залишки фундаменту поміщені під скляний купол і кожен бажаючий може ознайомитися з ними.

У центрі Приморського бульвару розташована прилегла до нього площа, утворена двома напівциркульними будівлями і на перетині осей Приморського бульвару та Потьомкінськіх сходів встановлено бронзовий пам'ятник Дюку де Рішельє.

У північній частині бульвару знаходиться один із самих яскравих архітектурних пам'яток Одеси – Воронцовський палац. Будівля була споруджена в 1824-1827 рр.. за проектом і під керівництвом Ф. Боффо. Архітектором Ф. Боффо створено в Одесі більше п'ятдесяти будівель, але саме Воронцовський палац приніс йому найбільшу популярність.

Палац розташований на високій кручі, на місці турецької фортеці Єні Дунья. Це ансамбль з кількох корпусів, вирішених в різних архітектурних варіантах. Невеликий за розмірами, палац приваблює легкістю виконання кожного фасаду. Незважаючи на істотні відмінності між ними, існує якась загальна нитка, яка об’єднує окремі штрихи в загальне ціле.

Невід’ємною частиною палацового ансамблю є колонада, поставлена на високий ступінчастий цоколь на самому краю обриву. Десять пар колон утворюють легку дугу, незвичайно ефектну з боку моря. Художнім оздобленням внутрішніх залів, розписом, мармуром камінів, кришталем люстр ця будівля могла б посперечатися з багатьма палацами, зведеними петербурзькими архітекторами.

Сьогодні Приморський бульвар виділяється своєю пишнотою та блиском на фоні інших популярних для відпочиваючих місць Одеси. Крім того, що тут можна насолодитися спогляданням пам'яток історії, Ви також можете стати свідком цікавих заходів, присвячених різним святам або просто прогулятися, насолоджуючись неповторним видом самого бульвару і красою Морського вокзалу, який проглядається тут з будь-якого куточка.