Потьомкінські сходи

Потьомкінські сходи

Будівництво однієї з головних визначних пам'яток Одеси – Потьомкінських сходів – почалося в 1837 році з ініціативи генерал-губернатора Новоросії графа Михайла Воронцова. Після забудови Приморського (на той час – Миколаївського) бульвару Воронцов вирішив з'єднати його з морем небаченими за розмірами бульварними сходами, які стали б справжньою окрасою Одеси.

Сходи були спроектовані видатними архітекторами того часу Франческо Боффо, Авраамом Мельниковим та Потьє, а побудовани в 1841 році інженерами Уоптоном і Ю. Морозовим.

Відразу після закінчення будівництва Бульварні сходи (так спочатку називалася Потьомкінські) стали невід'ємною частиною Одеси, викликаючи захоплення не тільки корінних жителів, а й гостей міста. Завдяки унікальному проекту (200 ступенів і 10 прольотів) при погляді на сходи створюється ефект оптичного обману. Здається, ніби вона розширюється до низу, хоча насправді її ширина вгорі становить 21.7 м, а внизу – 13.4 м. Ще одна архітектурна особливість полягає в тому, що знизу видно лише сходинки сходів, а зверху – її прольоти.

Ще більш широку популярність сходи здобули завдяки фільму «Броненосець Потьомкін» (1925 р.) Сергія Ейзенштейна.

У 1955 році, до 50-річчя повстання на броненосці «Потьомкін», сходи, які до революції називалися Бульварними, були перейменовані в Потьомкінські.

Сьогодні поруч з Потьомкінськими сходами діє фунікулер, що з'єднує Приморську вулицю з Приморським бульваром. Він був побудований в 1902 році, а в 1970-х роках замінений ескалатором. Після поломки ескалатора в 1990-х роках, міською владою було прийнято рішення побудувати новий фунікулер, який був відкритий 2 вересня 2005 року на честь 211-ї річниці з дня заснування Одеси. Фунікулер складається з одного вагона, в якому можуть розміститися 10-15 чоловік, а час шляху складає трохи більше однієї хвилини.

З моменту створення і по сьогоднішній день Потьомкінські сходи залишаються улюбленим місцем відпочинку одеситів і гостей міста. В останні роки на Потьомкінських сходах відбуваються масштабні концерти, присвячені найзнаменнішим святам та датам міста. Під час святкування Дня міста або Гуморини сходинки сходів використовуються як величезна трибуна для глядачів святкового концерту та феєрверку.