Одеський морський вокзал

Одеський морський вокзал

Одеський морський вокзал був побудований на Новому молу в 1968 році за проектом архітекторів В. Головіна та В. Кремлякова. Після значних змін будівля Одеського морського вокзалу сьогодні являє собою дивну картину сучасного мегаполісу, переплетення скла та металу, а вся територія є своєрідною набережною, яка користується величезною популярністю у одеситів і гостей міста, особливо в літній сезон.

З лівого і правого боку набережної пришвартовуються міжнародні круїзні лайнери, висота яких порівнянна з висотою будинку порту, а перед самою будівлею Морського вокзалу знаходиться композиція «Золотий хлопчик». Ця скульптура символізує удачу для тих, хто відправляється у морську подорож.

Тут же розташований Виставковий комплекс – одина з найбільш привабливих виставкових площ в Україні та ведучий виставковий центр у регіоні. Споруди виставкового комплексу були спроектовані і побудовані італійською будівельною компанією «Tegola» з 1994 по 1998 роки. Сучасний дизайн, комфортабельні та просторі зали дозволяють проводити тут найбільш престижні міжнародні виставки.

У 2002 році на причалі Одеського морського вокзалу було відкрито пам'ятник «Дружині моряка» скульптора Олександра Токарєва. Пам'ятник зображає жінку з дитиною на руках, яка дивиться на акваторію порту з майданчика імпровізованого балкона. Біля пам'ятника встановлений маленький динамік, з якого звучить пісня Л. Утьосова про дружин моряків.

У 2001 році поряд з будівлею Одеського морського вокзалу був побудований багатоповерховий готельний комплекс «Одеса».

Відразу за готельним комплексом знаходиться відкрита експозиція якорів. Тут представлені експонати, зібрані в різних регіонах Чорного моря. Декілька якорів водолази підняли з дна акваторії порту, інші були привезені з Бердянська і Затоки, але основу експозиції складають предмети, узяті з колекції музею морського флоту.

Експозиція цього «музею під відкритим небом» з часом буде, перш за все, за рахунок якорів, знятих з судів, які і до цього дня покояться на дні Чорного моря.

Наприкінці набережної Одеського морського вокзалу розташовані: Морська арт-галерея, церква св. Миколи та «Яхт-клуб».

Галерея була створена в 1993 році з ініціативи Тетяни та Раду Біновскіх, і за час свого існування встигла здобути славу не тільки в Одесі та Україні, а й за кордоном.

Основний напрямок діяльності галереї – організація і проведення групових, персональних виставок, конференцій, творчих та міжнародних зустрічей. Крім надання залів для виставок галерея ініціює та реалізує власні творчі проекти.

Рівень Морський арт-галереї дозволяє запрошувати всесвітньо відомих художників. Зокрема, тут були представлені роботи фінського архітектора Альвара Аалто, графіка Луїса Ортеги, творчість Фолкера Кюна. Самою значною акцією останніх років стала виставка картин Тетяни Яблонської.

Просто дивно, як 60 років могла існувати Одеса, морське місто, без собору або хоча б каплиці Святителя Миколи Чудотворця. Адже споконвіку в усьому християнському світі моряки отримували благословення перед рейсом, а, повертаючись, приносили дари до образу усіма шанованого святого.

У травні 1993 року урочисто заклали перший камінь, який символізує початок будівництва. Були встановлені хрест і дошка, яка повідомляє, що тут буде храм. 2 вересня 1994 були поставлені та висвітлені хрести і ринди (корабельні дзвони, які зазвичай встановлюють у морських храмах). 20 жовтня, в день пам'яті ікони Божої Матері «Розчулення», храм був освячений митрополитом Київським та Всієї України Володимиром, який передав в дар ікону і частку мощей Святителя Чудотворця Миколая, привезену з італійського міста Барі. Подібної святинею можуть пишатися лише кілька церков України.

Сьогодні храм знову називається Свято-Микольський, або Приморський. Хоча навіть віддалено не нагадує той, що існував колись, і своєю архітектурою, і внутрішнім оздобленням він трохи дивує консервативно налаштованих відвідувачів, адже навіть зовні він більше схожий на сучасний офіс ніж на церкву, якою всі звикли її собі уявляти. Класична архітектура просто не вписалася б у загальний модернізований вигляд Одеського морського вокзалу. Так з'явилася перша і поки єдина в Україні православна церква сучасної архітектури.

У самому кінці набережній знаходиться «Яхт-клуб». Тут можна не тільки помилуватися шикарними яхтами, але і покататися на прогулянковому катері, насолодившись видом побережжя з боку моря і відчути справжній морський бриз. Більш того, Ви навіть можете замовити прогулянку невеликою компанією на індивідуальній яхті!

Прогулянка по набережній Одеського морського вокзалу залишить у Вас самі приємні і незабутні враження.