Єкатерининська площа

Єкатерининська площа

Одним з найкрасивіших на сьогоднішній день місць в місті є Єкатерининська площа з пам'ятником засновникам Одеси.

У відповідності з початковим планом міста, якій розроблявся Францем Де-Воланом, площа мала круглу форму і була названа Єкатерининською, тому що на ній була закладена при заснуванні міста Військова церква святої Катерини, храм небесної покровительки майбутньої імператриці. Після кончини імператриці в листопаді 1796 р. будівництво церкви, як і всієї Одеси, було припинено Павлом І.

23 вересня 1891 Одеської міською думою було прийнято рішення про створення пам'ятника на честь сторіччя з дня заснування міста. Напередодні 100-річного ювілею Одеси адміністрацією був проведений конкурс на кращий проект пам'ятника, за підсумками якого кращим було визнано проект архітектора Ю.М. Дмітренко. 24 серпня 1892 міській думі дозволили прийняти до виконання цей проект.

Відкриття пам'ятника відбулося 6 травня 1900 року, і було приурочене до 100-річчя з дня смерті одного з будівельників міста – О.В. Суворова. Таким чином, справедливості заради, ім'я Суворова не залишилося забутим, хоча його фігури і немає на пам'ятнику.

У 1901 році на Паризькій архітектурної конференції Єкатерининська площа з монументом було визнано кращим цільним архітектурним комплексом в Європі! Кожен з восьми будинків, що оточують Єкатерининську площу, є пам'ятником архітектури.

У 1917 році міська дума отримує припис: «Негайно зняти з п'єдесталу пам'ятник Катерині. Питання про його збереження або знищення передати в Петроградську художню комісію під головуванням тов. Горького».

30 квітня 1920, згідно з постановою, після остаточного встановлення Радянської влади в місті, Єкатерининської площі та вулиці присвоїли ім'я Карла Маркса.

На честь 60-річчя історичного повстання на броненосці «Потьомкін» в 1965 році на цьому місці був відкритий пам'ятник «Потьомкінцям – нащадки».

У липні 2007 року Одеська міськрада своїм рішенням визначила необхідність відновлення втраченого пам'ятника засновникам Одеси, який сьогодні є дійсною прикрасою площі і самого міста.

Сама площа та прилеглі будівлі виглядають точно так само, як і багато років тому, повністю відновлений в первозданному вигляді і сам пам'ятник. На високому круглому п'єдесталі з двома круглими щаблями встановлена бронзова фігура імператриці Катерини, зневажає ногою турецьке прапор, і що тримає в правій руці указ про заснування Одеси.

Навколо п'єдесталу – бронзові фігури сподвижників імператриці, імена яких тісно пов'язані з історією виникнення та розвитку Одеси: генерал-фельдмаршала князя Григорія Олександровича Потьомкіна-Таврійського; графа Платона Олександровича Зубова, віце-адмірала де Рібаса, а також полковника, інженера та упорядника проекту планування міста Франца Де-Волана.

Цоколь, п'єдестал та сходинки зроблені з граніту, всі фігури і прикраси відлиті з бронзи.

Взагалі, з відкриттям цього пам'ятника було пов'язано безліч пересудів, суперечок і проблем, але сьогодні будь-який одесит або гість міста може насолодитися одним з найкрасивіших та примітних місць Одеси.