Одеський національний академічний театр опери та балету

Одеський національний академічний театр опери та балету

Адреса:пров. Чайковського, 1

Тел.:780-15-09, 725-24-08

URL:www.opera-ballet.tm.odessa.ua

Театральне життя в Одесі веде свою історію з перших днів існування міста, а театр опери і балету по праву можна назвати старійшиною серед цілого ряду міських культурних установ.

Одеса добилася права будувати оперний театр у 1804 році, а в 1809 році він був вже побудований. 10 лютого 1810 відбулася перша вистава – російська група П. Фортунатова поставила одноактну оперу Фреліха «Нове Сімейство» та водевіль «Утішена вдова».

У 1873 році в оперному театрі сталася пожежа, і він повністю згорів. Не про яке відновлення не могло бути й мови. Це була трагедія, яку пом'якшувала одна обставина – ніхто з людей не постраждав.

Розробити проект нового театру, було запропоновано віденським архітекторам Ф. Фельнеру та Г. Гельмеру, за проектами яких були побудовані театри в багатьох містах Європи (Відні, Будапешті, Дрездені, Загребі та ін.) Пройшло майже одинадцять років з моменту пожежі до закладки першого каменя в підставу будівлі нового оперного театру, а урочисте відкриття театру відбулося 1 жовтня 1887 року.

Новий одеський оперний театр був побудований в стилі віденського «бароко». Його фасади були прикрашені лоджіями, балконами, алегоричними скульптурними композиціями, що символізують всі види театрального мистецтва.

Над фасадом підноситься скульптурна група, що зображає одну з муз, – покровительку мистецтва Мельпомену. Вона сидить в колісниці, запряженій чотирма розлюченими пантерами, які скорені нею. Трохи нижче розташовані скульптурні групи, також на сюжети із стародавньої міфології. Внизу, біля центрального входу, на високих постаментах встановлено дві скульптурні групи, що втілюють Комедію і Трагедію: зліва – фрагмент трагедії Еврипіда «Іполит», справа – епізод з комедії Аристофана «Птахи». По фронтону будівлі, в нішах верхнього ярусу, встановлені бюсти геніальних творців російської літератури і мистецтва: Пушкіна, Глинки, Грибоєдова та Гоголя.

Найкрасивіша частина будівлі – це зал для глядачів. Його архітектура витримана в стилі французького «рококо». Він розкішно прикрашений різними ліпними орнаментами з тонкою позолотою. Особливий інтерес викликає стеля. У основу її композиції покладено чотири картини художника Лефлера у вигляді медальйонів. На них зображені сцени з творів Шекспіра: «Гамлет», «Сон в літню ніч», «Зимова казка» та «Як вам це сподобається». Вражає витонченістю ажурних деталей велика люстра в центрі стелі. У залі і у всіх ярусах багато різноманітних ліпних прикрас.

Мабуть, ні в одному театрі немає виготовленої з таким смаком завіси, ескіз якої створив найбільший театральний художник А. Головін. Площа сцени 500 кв. метрів, а унікальна акустика дозволяє доносити навіть шепіт зі сцени в будь-куточку залу.

На сцені одеського оперного театру виконували свої твори Микола Римський-Корсаков, Сергій Рахманінов, Петро Чайковський, співали «золоті» голоси Росії Федір Шаляпін та Леонід Собінов, танцювала велика балерина Анна Павлова.

У 1926 році театру було присвоєно звання «академічний».

22 вересня 2007 після 11-річної реконструкції театр знову відчинив двері перед одеситами та гостями міста. З нагоди відкриття і в зв'язку з 120-річчям театру було присвоєно статус «національного».

На сьогоднішній день в репертуарі театру кілька десятків постановок, серед яких «Жизель», «Спляча красуня», «Лускунчик», «Кармен», «Травіата», «Лебедине озеро» та багато інших.

 
 
Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету Одеський національний академічний театр опери та балету