Одеський ботанічний сад

Одеський ботанічний сад

З моменту заснування Одеси завжди актуальним залишалося питання озеленення міста. Місцевість, на якій побудована Одеса була, по суті, голим, одноманітним степом, позбавленим будь-якої рослинності, за винятком невеликої кількості дерев та чагарників.

Нікчемна мала кількість дерев не могла врятувати місто ні від пилу, ні від піску, які постійно піднімалися вітрами та стали для одеситів справжній напастю.

Спроби озеленення міста та його околиць робилися з перших днів його заснування: у числі імпортованих товарів незмінно фігурували насіння, саджанці лісових та плодових дерев, які ввозилися в основному з Іспанії, Греції та Італії, що, власне, і створювало ряд труднощів при адаптації рослин в тутешньому кліматі. Та нечисленна частина дерев, яка зуміла вистояти в незвичних кліматичних умовах, вимагала ретельного догляду – цим могли займатися люди, які мають певні навички в садівництві, або ж професіонали-садівники, а їх на той час було не так вже й багато, та й дозволити собі найняти таких працівників міг далеко не кожен. Таким чином, озеленення міста проходило з великими труднощами і досить локально.

Розуміючи необхідність створення добре продуманою та діючої системи озеленення міста, міська влада ухвалила рішення відмовитися від імпортних саджанців і насіння та створити Одеський ботанічний сад. Створення Одеського ботанічного саду було необхідно для вирощування порід фруктових і лісових дерев для посадки в межах та за межами міста.

На думку багатьох учених садівників, заснування в Одесі ботанічного саду можна зарахувати до одного з найбільш визначних явищ європейської садово-паркової культури: традиційно сади розлучалися поблизу різних прісноводних водойм, в Одесі ж він виник практично в голому степу, де не було навіть хоч трохи придатних колодязів.

Науковим керівником робіт став відомий в Європі того часу французький вчений-ботанік Карл Десмет. Десмет активно приступає до роботи і за складеним їм каталогом з усіх кінців землі до Одеси привозять насіння рослин, придатних до тутешнього клімату та ґрунту. Крім того французький ботанік шукає найбільш сприятливі форми та методи щеплення дерев і кущів. В цей же час міська влада виділяє 87 десятин землі для розбивки ботанічного саду, і вже в середині листопада 1819 під чуйним наглядом Десмета на цій території висаджується 120 тисяч саджанців, привезених з Криму і Молдавії. Результат праць міських садівників перевершив усі очікування.

З тих пір зелені насадження в Одесі перестали бути рідкістю: вулиці міста поступово засаджувалися всілякими породами дерев і чагарників, прикрашалися квітами та яскравими клумбами, дозволяючи одеситам вдихати чисте повітря на повні груди.

Сьогодні Одеський ботанічний сад, що знаходиться на Французькому бульварі, є одним з наукових підрозділів Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова. Тут, на площі близько 16 гектарів, виростають більше трьох тисяч видів рослин різного віку, і з кожним роком ця кількість збільшується.

Одеський ботанічний сад – місце, де завжди багато людей: студентів з викладачами, туристів та гостей міста, одеситів, які люблять тут бувати, починаючи з квітня, коли дерева і чагарники випускають нові бруньки. Це місце особливе – сюди приходять не тільки для того, щоб дізнатися історію і походження дерев, чагарників і квітів, а й відпочити душею і тілом у тіні дерев, посаджених з любов'ю.