Одеський художній музей

Одеський художній музей

Адреса:вул. Софіївська, 5а

Тел.:723-82-72

URL:museum-finearts.odessa.ua

Час:з 10.30 до 17.00

Дні:вихідний – вівторок

Будівля Одеського художнього музею була побудована в період між 1823 та 1826 роком за проектом відомого архітектора Ф. Боффо. Першою власницею його була графиня О.С. Потоцька, в заміжжі Наришкіна.

У 1888 році будівлю було придбано та подаровано місту для пристрою в ньому публічного музею міським головою Г. Маразлі. Відкриття музею відбулося 24 жовтня (6 листопада) 1899 року, а початок музейного зібрання проклали картини, передані Петербурзькою Академією мистецтв.

Колекція вітчизняного образотворчого мистецтва Одеського художнього музею –
одна з найбільш значних і багатопланових в Україні. Вона охоплює всі види образотворчого мистецтва: живопис, графіку, скульптуру, декоративно-прикладне мистецтво і включає в себе твори російських та українських майстрів іконопису від XVI століття до сучасності, нараховуючи більше 10 тисяч оригінальних робіт.

Експозиція музею розміщена в 26 залах на двох поверхах. Вона побудована в історико-хронологічній послідовності з дотриманням монографічного принципу показу творів кожного автора.

З живописом XVIII – початку XIX століття знайомлять твори кращих майстрів тієї епохи, таких як Дмитро Левицький, Володимир Боровиковський, Орест Кіпренський, Василь Тропінін та інших. Характерними і значними творами представлене академічний живопис цього періоду. Музей має у своєму розпорядженні великим зібранням творів художників демократичного напрямку у вітчизняному мистецтві другої половини XIX століття (насамперед членів Товариства пересувних художніх виставок). Це роботи таких відомих художників як Іван Крамськой, Олексій Саврасов, Ісаак Левітан, Іван Шишкін, Архип Куїнджі, Ілля Рєпін, Василь Суріков та багатьох інших.

У музеї представлена значна колекція полотен прославленого мариніста Івана Айвазовського.

Творчість великого українського поета Т.Г. Шевченка представлено серією його офортів.

Один з кращих розділів колекції – мистецтво межі XIX і XX століть – відображає різноманітність і напруженість творчих пошуків цього складного часу. Валентин Олександрович Сєров, Михайло Врубель, Микола Реріх, Борис Кустодієв, Олександр Олександрович Бенуа, Костянтин Сомов, Василь Кандинський, Петро Левченко, Микола Мурашко. Ці славні імена гідно представлені в колекції музею.

Відділ сучасного мистецтва представляє художнє життя Одеси з 20-х років до теперішнього часу. В експозиції представлені кращі роботи художників нашого міста та інших регіонів України.

Велика колекція ікон в Одеському художньому музеї дає можливість у повному обсязі познайомитися з унікальними пам'ятками російського та українського іконопису ХVІ-ХІХ сторіч. Ікони ХVІ століття – Богоматір, Іоанн Хреститель, Спас на престолі, Нікола Зарайський – відрізняються майстерністю у передачі великої духовності образів, у вишуканості кольору, легкості жестів. Пам'ятники українського іконопису також дуже різноманітні за манерою письма. У ХIХ ст. на півдні України часто зустрічаються ікони, написані на полотні, в західних областях – на склі: Покров, Розп'яття з Георгієм Змієборцем, Нікола, Свята Варвара.

Дань епохи романтизму – влаштований під основним корпусом будівлі великий грот зі склепінним перекриттям, що імітує природну печеру зі штучним водоспадом. Збереглася частина підземних коридорів, що мали вихід у великий парк, що спускався по схилу горба до морського берега. На сьогоднішній день грот відкритий для відвідувачів.