Одеський муніципальний музей приватних колекцій ім. О.В. Блещунова

Одеський муніципальний музей приватних колекцій ім. О.В. Блещунова

Адреса:вул. Польська, 19

Тел.:722-10-81

URL:museum-collections.odessa.ua

Час:з 10.00 до 18.00

Дні:вихідний день – середа

Перший на Україні музей особистих колекцій з'явився в Одесі в 1989 році завдяки відомому колекціонеру Олександру Володимировичу Блещунову, якій подарував місту своє зібрання творів мистецтва, на базі якого і було створено музей.

Незвичність музею полягає в тому, що він зберігає неповторний вигляд «домашньої колекції» і традиції, що виникли ще при його засновнику. Зібрання, як і раніше зберігається в колишній квартирі свого власника – «Будинку Блещунова», який став одним з найбільш значущих культурних центрів Одеси.

Експозиція музею побудована за географічним принципом, так, що огляд музею стає справжньою подорожжю.

«Меморіальна кімната О.В. Блещунова» – робочий кабінет колекціонера, у якому зібрані предмети, найбільш дорогі творцеві музею (сімейні реліквії, фотографії друзів, учнів), матеріали, пов'язані з військовим та альпіністським етапами його життя.

«Руська старовина». У цій кімнаті зберігаються в основному предмети побуту городян XIX – початку XX ст.: речі, які оточували наших предків, створюючи неповторний фон епохи. Це зразки старовинних меблів з карельської берези, вироби з російського бісеру, мережива ручної роботи та багато що інше.

У кімнаті «Буддійський Схід» представлені предмети мистецтва народів Японії, Китаю, Монголії і Тибету. Кімната отримала свою назву досить умовно: якщо Монголія і Тибет – справді буддійські країни, то Китай і Японія – тільки частково. У залі експонується ширма ХVІІ ст. з коромандельського лаку, що відрізняється високим художнім виконанням; представлені невеликі, але досить цікаві колекції китайського та японського фарфору, флакони для нюхального тютюну з напівдорогоцінних каменів. Тут же зібраний невеликий пантеон божеств буддизму.

У кімнаті «Західна Європа» представлені предмети меблів, зразки фарфору, скла, а також живопису ХVІІІ-ХІХ ст. Композиційним центром залу є венеціанське дзеркало в різьбленій дерев'яній рамі, над яким експонується галерея портретів царюючих осіб ХVII-ХVIII ст. У залі досить широко представлений європейський фарфор (вироби Мейсена і Відня, Берліна і Ліможа). Гарна колекція мініатюр, серед яких виділяються портрети Р. Вагнера, Наполеона, Жозефіни, Марії-Луїзи Австрійської. До розділу західноєвропейського мистецтва відноситься і унікальна колекція віял з різноманітних матеріалів (панцир черепахи, слонова кістка, пір'я страуса, півня і т.д.).

«Сходовий проліт» прикрашає невелика колекція робіт Б.А. Смирнова-Русецького, одного з учнів М.К. Реріха.

Зібрання українського мистецтва в музеї не так велике за обсягом, але цікаво за принципом відбору експонатів: у ньому представлені народні промисли України. Кімнату прикрашають кілька мальовничих творів, присвячених Україні, і прекрасний лубок XIX ст. з класичною сценою «У криниці». Значний інтерес представляють зразки іконопису і, перш за все, знамениті українські ікони-примітиви (написані, на відміну від російських ікон, не на дошці, а на полотні).

У залі «Мусульманський Схід», в основному, представлені предмети побуту Середньої Азії та Закавказзя. Одна з найцікавіших колекцій залу – зібрання килимів: це і знаменитий перський килим, із зображенням квітучого дерева та птахів, і хурджуми (невеликі килимки-сумки). Дуже екзотична колекція середньоазіатського та іранського посуду (для вмивання, готування чаю, прилади для куріння).

Зал «Одессика» присвячений рідному місту, тому так різноманітний склад його експозиції: вона включає і меморіальні речі, і книги, що стали вже бібліографічною рідкістю, і старі газети, фотографії та роботи одеських художників.

У залі «Християнство» зібрана дуже цікава колекція самобутніх старообрядницьких ікон, вельми коштовні зібрання ростовської фініфті, досить різноманітна колекція церковного начиння (серветки-покрівці, потири, лампади, кадила та інше).