Одеський історіко-краєзнавчий музей

Одеський історіко-краєзнавчий музей

Адреса:вул. Гаванна, 4

Тел.:722-84-90

URL:www.history.odessa.ua

Час:з 10.00 до 16.30

Дні:вихідний – п

Одеський історико-краєзнавчий музей знаходиться в самому центрі міста, поруч із Міським садом, на невеликій затишній вуличці, яка називається Гаванна. У 1876 році за проектом відомого архітектора Ф. Гонсіоровского був побудований будинок палацового типу для одного з великих представників промислово-комерційної еліти того часу – Олександра Яковича Новікова, онука знаменитого одеського купця першої гільдії Іллі Новікова, власника заснованої в 1806 році, канатної фабрики. У цьому будинку, що є нині пам'ятником архітектури другої половини XIX століття, і знаходиться одеський історико-краєзнавчий музей.

Вперше музейна експозиція розмістилася тут у серпні 1944 року: це була виставка «Героїчна оборона Одеси», на основі якої згодом створили республіканський Музей оборони Одеси.

6 травня 1956 гостинно відкрив двері своїм першим відвідувачам одеський державний історико-краєзнавчий музей. Він був сформований на базі Музею оборони Одеси та Одеського обласного краєзнавчого музею. Документи, друкарські видання, предмети прикладного та образотворчого мистецтва, нумізматичні колекції, зброя XVII – XIX століть, пов'язані з історією міста і краю та колись входили до зборів Музею одеського товариства історії та старовини, Музею книги, Музею Старої Одеси і деяких інших, виявилися складовою частиною його фондів.

У 1983 році музей закрився на капітальний ремонт. В результаті силами одеських художньо-реставраційних майстерень палацові інтер'єри особняка були відновлені в своєму первозданному вигляді.

В даний час в музеї діють стаціонарні експозиції «Стара Одеса», «Одеса і край у Великій Вітчизняній війні. 1941-1945 роки», «Російсько-турецькі війни», «Культурне життя Одеси» та інші.

З кожним роком в музеї йде накопичення матеріалів у ході науково-дослідної та збирацької роботи, створюються і інші експозиції, що розкривають найрізноманітніші аспекти життя нашого міста і краю.