Одеський державний літературний музей

Одеський державний літературний музей

Адреса:вул. Ланжеронівська, 2

Тел.:722-33-70

URL:museum-literature.odessa.ua

Час:з 10.00 до 17.00

Дні:вихідний – понеділок

Одеський державний літературний музей, заснований в 1977 році і відкритий для відвідувачів у 1984 році – один з найбільших регіональних літературних музеїв України. Його експозиція налічує двадцять залів. Кожен зал – це художній образ десятиліття, якому він присвячений. Система імен, символів і знаків, в яку вписані реальні документи часу – книги, рукописи, фотографії, особисті речі письменників створюють своєрідний «лабіринт часу», який не має аналогів у всьому світі. Головним творцем оформлення музею став відомий київський дизайнер, лауреат премії Т.Г. Шевченко художник Анатолій Гайдамака.

Будівля, в якій розташований музей, була збудована в середині XIX століття. Палац належав представникові вищих кругів російської аристократії князеві Дмитру Івановичу Гагаріну, і його дружині, Софії Петрівні. У другій половині століття родина Гагаріних передала палац місту.

Інтер'єри палацу вражають несподіваним сполученням стилів, – класицизм, бароко, ампір – характерним для півдня Російської імперії середини минулого століття. Парадний Золотий зал поєднує елементи ампіру і барокко. Він висвітлюється еркером з п'ятьма арковими вікнами, які створюють відчуття надлишку сонячного світла і повітря. Золотий зал – єдиний меморіальний зал музею. Решта втілюють хід літературної історії.

Сьогодні Одеський державний літературний музей займає одне з провідних місць в культурному житті міста. Екскурсійні програми музею дуже популярні та привертають велику кількість вітчизняних і зарубіжних туристів.
Крім постійно діючої експозиції, в музеї регулярно проводяться літературні вечори, концерти класичної і джазової музики, презентації книг, конференції, а Золотий зал музею, з його чудовим інтер'єром, є місцем проведення самих престижних міських заходів.

«Сад скульптур»

До будівлі Одеського державного літературного музею примикає невеликий дворик в італійському стилі, що продовжує давню традицію одеських дворів, з їх затишком і своєрідністю. З 1995 року в ньому почав створюватися «Сад скульптур», в якому зібрані гумористичні скульптурні композиції, присвячені літературним героям і знаковим персонажам Одеського фольклору роботи сучасних скульпторів:
- Скульптурна композиція «Памятник герою одесских анекдотов Рабиновичу»
- Скульптурна композиція «Памятник грядущему одесскому гению»
- Скульптурна композиція «Ты одессит, Миша»
- Скульптурна композиція «Антилопа-гну
- Скульптурна композиція «Памятник Одессе-маме»
- Скульптурна композиція «Памятник Сашке-музыканту»
- Скульптурна композиція «Шаланды, полные кефали…»
- Скульптурна композиція «Зеленый фургон
- Скульптурна композиція «Джинсовый Дюк»
- Скульптурна композиція «Памятник одесскому читателю»
- Пам'ятник Іллі Ільфу та Євгенію Петрову
- Пам'ятник М.В. Гоголю

Протягом останніх років щорічна першоквітневий «Гуморина», традиційно починається урочистим відкриттям нової гумористичної скульптурної композиції.

«Сад скульптур» Одеського державного літературного музею – явище, яке не знає аналогів. «Сад скульптур» передає унікальний вигляд Одеси, міста, який ввібрав традиції великих культур і освітив їх сонячною усмішкою.