Одеський археологічний музей

Одеський археологічний музей

Адреса:вул. Ланжеронівська, 4

Тел.:722-01-71

URL:archaeology.odessa.ua

Час:з 10.30 до 17.00

Дні:вихідний – понеділок

Одеський археологічний музей, один із найстаріших в Україні, був заснований у 1825 році чиновником і колекціонером І.П. Бламбергом на базі його зібрання, подарованого місту.

У 1883 році на місці застарілої будови музею побудували нову будівлю за проектом архітектора Ф.В. Гонсіоровского.

Музей був капітально відремонтований і частково перебудований у 2003 році завдяки зусиллям Грецького фонду культури та коштам Фонду імені Анастасіоса Г. Левентіса.

На сьогоднішній день у музеї зберігається понад 160 тисяч експонатів, що є найбільшим зібранням джерел по древній історії Північного Причорномор'я. Крім того, тут є колекції пам'ятників Давнього Єгипту, Греції та Риму, а також різні монети і медалі.

У перших двох залах музею демонструються матеріали, що охоплюють величезний період часу: від появи людини – до другого тисячоліття до н.е.

У першому тисячолітті до н.е. на північних берегах Чорного моря були засновані давньогрецькі міста-колонії: Ольвія, Тіра, Ніконій, Пантікапей, Херсонес. Свідченням розквіту античної цивілізації є розписні судини, скульптури, написи, предмети художнього ремесла, якими має в своєму розпорядженні музей. Кіпрське зібрання музею – одне з найбільших у Східній Європі та єдине в Україні, а колекція найкрасивіших грецьких ваз була колись подарована музею губернаторською сім'єю Воронцових.

Культура скіфських племен, що мешкали в цей час в степах Причорномор'я, представлена матеріалами з поселень і поховань, предметами озброєння, бронзовими казанами та іншим начинням, а також різними прикрасами.

Унікальна в Одеському археологічному музеї колекція пам'яток Стародавнього Єгипту (третя за значенням у колишньому СРСР і єдина в Україні) – дерев'яні і кам'яний саркофаги, похоронний інвентар, кам'яні плити і фрагменти папірусів з ієрогліфами.

У «Золотий коморі» музею експонуються справжні речі з дорогоцінних металів, найдавніші з них відносяться до початку другого тисячоліття до н.е. Тут представлені монети, випущені в Древній Греції, Римі, Візантії. У розділі російської нумізматики демонструються монети, починаючи з першої – «златника» князя Володимира, і закінчуючи карбівкою останніх царів, а також меморіальні медалі. Родзинка колекції – знайдений у селі Орлівка Одеської області скарб електрових (сплав золота з сріблом) монет із міста Кизик – «монетного двору» античних міст Північного Причорномор'я.

Вдало розташований біля Приморського бульвару, музей є однією з найбільш знаменитих та значущих визначних пам'яток Одеси і завжди привертає велику кількість туристів та гостей міста.